
„VIS“ – CHORWACJA
NURKOWANIE W MORZU ADRIATYCKIM – WYSPA VIS
Zapraszamy na Vis, doskonałe miejsce na nurkowanie oraz spędzenie wakacji z rodziną.
Wyspa Vis jest dziewiątą co do wielkości, najbardziej oddaloną od wybrzeża, chorwacką wyspą na Adriatyku. Na prawie 100 kilometrach kwadratowych rozlokowały się dwa senne miasteczka -– Vis i Komiza oraz kilka niewielkich osad: Milna, Rukavac i Okljucna. Starożytny rodowód wyspy i jej historyczne koleje losu widać na każdym kroku – od pozostałości greckiej osady Issy, przez szczątki rzymskiego teatru na półwyspie Prirova, benedyktyński XIII-wieczny klasztor, cytadelę z 1585 roku, po fortyfikacje z pierwszej i drugiej wojny światowej. Od zakończenia II wojny aż do rozpadu Jugosławii wyspa – przeznaczona na bazę wojskową – była niedostępna dla obcokrajowców. Odizolowana aż do 1998 roku, zachowała wiele z pierwotnego klimatu. Przyroda jest nietknięta, lokalni rybacy wciąż poławiają ryby w taki sposób, jak robili to kilkaset lat temu, o czym można się przekonać zwiedzając muzeum rybołówstwa w Komiży, a miejscowi winiarze przyrządzają viską Vugavę zgodnie z przepisami sprzed wieków. Vis jest ścisłym parkiem krajobrazowym i archeologicznym, wspaniałym miejscem do zwiedzania. A lokalna kuchnia jest ukoronowaniem urlopu, niezależnie od tego, czy wybierzemy się na górskie wycieczki, trasy rowerowe czy na nurkowania.
Zakwaterowanie:
– Nocleg w apartamentach 2- lub 3- lub 4-osobowych (jedna lub dwie sypialnie z łóżkiem małżeńskim lub dwoma osobnymi łóżkami) z łazienką, kuchnią, balkonem lub tarasem.
Apartamenty położone są 200m do 1 km od bazy nurkowej. Wyżywienie we własnym zakresie.
– Hotel Issa – pokoje dwuosobowe. Wyżywienie HB (śniadanie + obiadokolacja)
Nurkowanie:
Nurkujemy z polską bazą nurkową. Centrum nurkowe zapewnia opiekę przewodników, łodzie nurkowe, napełnianie butli, wypożyczenie sprzętu.
Jest to jedno z najlepiej znanych miejsc nurkowych na Adriatyku. Strome zbocza, ostro schodzące ku morzu, dają możliwość nurkowania przy ścianach porośniętych koralami. Znacząca odległość od stałego lądu, zapewnia świetną przejrzystość – ponad 60 metrów. Temperatura latem waha się od 20 do 26 stopni. Nurkowania na wyspie są również prawdziwym placem zabaw dla amatorów nurkowania wrakowego. Wokół wyspy znajduje się kilka wraków na głębokościach od 10 do 80m.
W pobliżu wyspy znajduje się kilkanaście pięknych miejsc nurkowych, bardzo zróżnicowanych pod względem rzeźby terenu. Znajdują się tutaj wszystkie cenione przez brać nurkową formacje, takie jak: pionowe ściany, groty, tunele, podwodne iglice, kamieniste stoki i poprzerastane trawą malownicze płycizny. Każde z tych miejsc to inny profil nurkowania, inne światło i za każdym razem nieco odmienny świat zwierzęcy. W cieśninie Splitskie Vrata leżą dwa wraki kutrów rybackich.
Przykładowe lokalizacje:
- AMFORY wyspa Host
Stanowisko archeologiczne na wyspie HOST – miłośników starożytności zapewne zachwyci to archeologiczne stanowisko nurkowe usiane setkami fragmentów rzymskich amfor, pochodzących z II wieku przed naszą erą. Już na głębokości 9m leży wiele fragmentów naczyń wrośniętych w dno. Trochę głębiej, od 15 do 28 metrów zobaczymy duże i nieuszkodzone amfory, służące do przewozu towarów płynnych i sypkich. Oprócz amfor spostrzegawczy nurek dostrzeże także wiele naczyń i porcelany a nawet żaren będących na wyposażeniu przewożącego je statku. Statek, który zatonął, przewoził amfory różnych typów i rozmiarów, zarówno do oliwy jak i wina. Interesującym znaleziskiem jest kamień młyński do rozcierania pszenicy, który mógł również służyć jako kotwica.
- WRAK KUTRA FORTUNAL
Kuter rybacki Fortunal zatonął w wyniku błędu nawigacyjnego, uderzywszy o skałę. Jest to jeden z najbardziej fotogenicznych wraków wyspy. Spoczywający na białym piasku wrak wygląda na nietknięty. Maszt wystaje wysoko ponad pokład wraku, a kokon sieci rybackich cały czas gotowy do postawienia sprawia wrażenie, że Fortunal wcale nie jest wrakiem. Dopiero uszkodzony dziób i potrzaskana burta, oraz liczne ryby – nowi mieszkańcy wraku – przypominają nam o jego losie. Spoczywa na głębokości od 45 do 55 metrów, ale bezpośrednia bliskość ściany i doskonała w tym miejscu przejrzystość sprawia, że nurkowie rekreacyjni podziwiają go z głębokości 30 metrów. Po wyjściu z nurkowania na głębokości 6 metrów możemy odwiedzić 50-metrową jaskinię zamieszkałą przez liczne skorpeny. - POŚTA
Niezwykle atrakcyjne miejsce dla bardziej zaawansowanych nurków, lubiących nurkowania w kanionach, tunelach i grotach. Nurkowanie rozpoczynamy wzdłuż opadającej do głębokości 35m rafy, gdzie na głębokości 30 m znajduje się piękna 20-metrowej długości grota. Wejścia do groty często strzegą skorpeny i szybkie langusty. Po jej przepłynięciu wypływamy na zewnątrz na głębokości 20m, gdzie widzimy pionowe ściany wznoszące się aż do powierzchni do cypla Pupak. Poniżej tego cypla na głębokości 6m możemy wpłynąć do 10- metrowej długości tunelu, którym wypływamy na powierzchnię. Tutaj po odpoczynku na brzegu możemy zwiedzić ponad 400-metrowej długości tunele, stanowiska obserwacyjne, stanowiska ogniowe, schrony dla okrętów i inne ciekawe konstrukcje militarne wykorzystywane jeszcze niedawno przez Marynarkę Wojenną Chorwacji. - KANION wyspa Greben
Rozpoczynający się na 6 m i opadający na głębokość 20 m kanion zamieszkały przez kraby, ślimaki nagoskrzelne i langusty. 50-metrowy kanion porośnięty jest licznymi gorgoniami żółtymi i czerwonymi. Idealne miejsce dla początkujących nurków. - WRAK SAMOLOTU B-24 LIBERATOR
Ciężki samolot bombowy i patrolowy dalekiego zasięgu. Ten konkretny samolot brał udział w operacjach na terenie okupowanej Polski 17 grudnia 1944. Jest to unikatowy wrak. Był ostatnim egzemplarzem z ponad 18 tys maszyn. Ponieważ został zbudowany za pieniądze pracowników fabryki otrzymał nazwę Tulusamerica – od nazwy miejscowoci Tulus, gdzie znajdowały się zakłady montażowe Boeinga. Wrak jest w sporej części zniszczony, spoczywa na głębokości 40m., dzięki czemu jest dostępny dla większości nurków. - ZIELONA GROTA (Zelena Splija) wyspa Ravnik
Grota, częściowo wystająca ponad powierzchnię wody – miejsce, do którego łodzie turystyczne z Visu i Komizy przywożą turystów. W sklepieniu groty na wysokości około 15 m nad wodą znajduje się mały otwór, przez który wpadają promienie słoneczne tworząc niezwykłą grę świateł. Jest to jedno z najciekawszych miejsc do fotografii podwodnej. Sama grota jest na tyle duża, że można do niej wpłynąć łodzią. Posiada dwa takie wejścia. Nurkowanie zaczynamy po lewej stronie około 60 m przed wejściem do groty. Płynąc na głębokości 26-35m natrafiamy na drugą grotę, zakończoną gładką ścianą. Zaskakujące, regularne kształty tej groty sprawiają wrażenie, jakby były zrobione ludzką ręką. - WRAK PAROWCA „VASSILIOS”
Jednym z najbardziej interesujących wraków znajdujących się wokół wyspy Vis jest z pewnością wrak greckiego statku parowego Vassilios T. Zatonął 19 lutego 1939 roku wskutek błędu nawigacyjnego w czasie nocnej żeglugi. Spoczywa na lewej burcie, na głębokości od 20 metrów na szczycie burty do 55 metrów pod śrubą. Statek zatonął przewożąc ładunek węgla, który, wydobywany przez mieszkańców Komiży, długi czas ogrzewał domy mieszkańców wyspy. Opływając wrak, można zajrzeć do obszernych ładowni, podziwiać olbrzymie kotwice oraz robiącą wrażenie śrubę. Mierzący 104 metry wrak jest jednym z najciekawszych miejsc nurkowych na Adriatyku. - WRAK PAROWCA TETI
Statek Parowy TETI jest najczęściej odwiedzanym wrakiem na wyspie Vis. Wybudowany w 1883 r. w Ameryce, 72 – metrowy transportowiec, przepłynął tysiące mil morskich. 23 maja 1930r. w czasie nocnej żeglugi, wpłynął na nieoznaczone skały niedaleko Komižy i rozbił kadłub; prawdopodobnie wskutek błędu nawigacyjnego. Załoga Teti została uratowana przez rybaka z Komižy. Statek przez wiele tygodni pozostawał na powierzchni, obciążony ładunkiem granitowej kostki. Wskutek działania fal osunął się i zatonął, stając się atrakcją dla wielu pokoleń nurków. Leży na głębokości od 11 do 36m. Część kadłuba i ładunku jest ciągle dobrze widoczna. Atrakcją są dorodne kongery zamieszkujące wrak. Sam wrak jest w znacznej części zniszczony, nadal jednak podziwiać możemy zapasowe koło sterowe i rufę. - VOLIĆI (Mali i Veliki Volić)
Jedno z najpiękniejszych i najbardziej rozległych miejsc nurkowych na Visie. Położone zaledwie w odległości 10-minutowej podróży łodzią z miejscowości Vis, daje możliwość wykonania wielu niepowtarzających się nurkowań. Tylko tutaj na podwodnych ścianach i grzebieniach skalnych ciągnących się od wysepki Veli Vol, aż do drugiej o nazwie Krava można spędzić cały nurkowy tydzień. Wyjątkowo piękne ściany gęsto porośnięte czerwonymi gorgoniami możemy oglądać tutaj już od głębokości 19m. Na głębokości 26m znajduje się malownicza grota. Biegnąca w kierunku wschodnim od wysepki Małego Vola podwodna ściana zaczyna się 16 metrach pod powierzchnią morza, a w części końcowej opada do głębokości 50m. To niezwykłe miejsce, przy sprzyjających warunkach, daje niepowtarzalną możliwość wykonania nurkowania o długości nawet 1 kilometra. W okresie wakacji, przy często wiejącym tutaj po południu Mistralu, możemy bez większego wysiłku wykonać to przepiękne nurkowanie dryftowe. Pojawiający się wtedy podwodny prąd „przewiezie” nas wzdłuż całej ściany pokrytej kobiercami gorgonii.