padidan

DIVETOURS | Centrum Naukowe

padi-5stars

Urokliwe wioski, piękne plaże, doskonała kuchnia, krystaliczna woda, jaskinie, wraki...
...czyli wyprawa nurkowa na wyspę...
 
Hvar w Chorwacji

Doskonałe miejsce na nurkowanie oraz spędzenie krótkich wakacji z rodziną. Nurkowania zarówno dla bardzo doświadczonych nurków jak i dla osób dopiero rozpoczynających swoją podwodną przygodę.

Hvar
Wyspa Hvar należy do archipelagu Środkowej Dalmacji. Specyficzne położenie geograficzne sprawia, że ilość dni słonecznych w Hvarroku jest tu większa niż w którymkolwiek innym miejscu Chorwacji, czego przyjaźni i gościnni mieszkańcy nie zapominają podkreślać. Panuje tu klimat śródziemnomorski, dzięki któremu otaczają nas gaje oliwne, winnice, palmy i figowce, a także aromatyczne zioła: lawenda, rozmaryn i szałwia.
Najstarszym miastem wyspy jest Stari Grad, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO. Dzisiaj Stari Grad jest kameralnym kurortem pełnym zabytkowych kościołów, kaplic, kawiarni i restauracji. Leżące w głębi malowniczej zatoki i zanurzone w zieleni, miasteczko pełne jest wąskich, krętych i pełnych uroczych zakątków uliczek, w których na każdym kroku można natknąć się na kameralną restauracyjkę lub klimatyczną winiarnię. Osób, które poza nurkowaniem lubią też zwiedzać, Stari Grad na pewno nie rozczaruje. Wszystkie zabytki znajdują się blisko rynku, a miasteczko jest na tyle niewielkieHvar, że bez problemu można się wszędzie dostać piechotą. Jeśli jednak ktoś ma ochotę wybrać się na wycieczkę, może wypożyczyć rower lub skuter w jednej z kilku wypożyczalni. Na targu w Starim Gradzie można codziennie kupić świeże warzywa i owoce, a także przeróżne pamiątki, między innymi oryginalne wyroby z lawendy. Jeśli ktoś nie lubi zwiedzania na własną rękę, miejscowe biura podróży oferują wiele atrakcji i wycieczek, jak na przykład: całodzienna wycieczka łódką na Bol, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych dalmatyńskich plaż; wycieczka do Dubrovnika, zwanego "Perłą Adriatyku"; całodzienna wycieczka, tzw. "safari", po najciekawszych miejscach na wyspie. Osoby, które podczas pobytu w Starym Gradzie zatęsknią za zabawą i nocnym życiem, mogą autobusem lub wypożyczonym skuterem wybrać się do największej miejscowości na wyspie - Hvaru - która tętni życiem o każdej porze dnia i nocy, i gdzie wśród rozlicznych winiarni, barów i dyskotek każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Zakwaterowanie:

Nocleg w apartamentach 2- lub 3- lub 4-osobowych (2 sypialnie 2-osobowe) z łazienką, kuchnią, balkonem, klimatyzacją i wi-fi, parkingiem dla gości.
Apartamenty położone są 150m od bazy nurkowej.
Wyżywienie we własnym zakresie.
(Istnieje możliwość zakwaterowania w hotelu 3*. Wyżywienie HB - śniadanie i obiadokolacja.)

Nurkowanie:

Nurkujemy z polską bazą nurkową. Centrum nurkowe zapewnia opiekę przewodników, łodzie nurkowe, napełnianie butli, wypożyczenie sprzętu.
W pobliżu wyspy znajduje się kilkanaście pięknych miejsc nurkowych, bardzo zróżnicowanych pod względem rzeźby terenu. Znajdują się tutaj wszystkie cenione przez brać nurkową formacje, takie jak: pionowe ściany, groty, tunele, podwodne iglice, kamieniste stoki i poprzerastane trawą malownicze płycizny. Każde z tych miejsc to inny profil nurkowania, inne światło i za każdym razem nieco odmienny świat zwierzęcy. W cieśninie Splitskie Vrata leżą dwa wraki kutrów rybackich.


Przykładowe lokalizacje:
Kabal - 25-30 metrowy tunel przecinający cypel Kabal. Wejście do tunelu znajduje się, na głębokości 9m, bezpośrednio poniżej betonowych stopni prowadzących do małej latarni morskiej. Korytarz, 25-30 metrowy tunel przecinający półwysep Kabal jest schronieniem dla skorpen, kongerów i czerwonych apogonów oraz stroniących od światła skorupiaków: łopaciarzy i racznic. Wypływając po przeciwnej stronie cypla na głębokości 17m, płyniemy wzdłuż ściany porośniętej pomarańczowymi gorgoniami, dopływając po chwili do malowniczego skupiska potężnych bloków skalnych, tworzących skomplikowany labirynt wąwozów i przesmyków. Nocą ściany wokół cypla tętnią życiem. Langusty wychodzą ze swoich schronień, pojawiają się pomarańczowe krewetki i polujące na skorupiaki ośmiornice. Nocą w tunelu często można spotkać kongery. Jednak nurkowania nocne są tu organizowane tylko przy idealnej pogodzie, z grupami zaawansowanymi.
Glavna - malownicze pęknięcie w dnie, będące śladem dawnego cieku wodnego, prowadzi do pionowej szczeliny - "wodospadu", która opada do piasku na głębokości 40 m. Ściana ciągnie się na wschód i zachód od szczeliny. Na dłuższych odcinkach jest silnie przewieszona, porośnięta koloniami gąbek, korali i mszywiołów. Spotyka się tutaj langusty, homary, kraby, a na płyciznach ośmiornice i wiele gatunków ślimaków.

Lanterna - skalnym ramieniem dopływamy do potężnej, opadającej do głębokości 40m, ściany pokrytej pomarańczowymi gorgoniami i koloniami żółtych gąbek. Ścianę zamieszkują langusty, kraby maja i racznice. Na płyciznach fantastyczne bloki skalne, progi i rumowiska kamieni kryjące drobne organizmy bezkręgowe.
Travna - podwodne wzniesienie opadające pionową ścianą do głębokości 45m. Na ścianie żyją skorpeny i mureny, a nad szczytem podwodnego wierzchołka wirują ławice sargusów i amareli i chromisów. Można tu spotkać orlenie - płochliwe płaszczki szybujące przy podwodnych urwiskach i maskujące się wśród kamieni żabnice. Bystry obserwator wypatrzy ukrywającego się w szczelinie skalnej małego rekina psiego, którego obecność znaczą wszechobecne "skórzaste", białe jajka zawieszone na gałązkach gorgonii i na gąbkach. Pod nawisami skalnymi widuje się kirnię (granika), dużą rybę z rodziny strzępielowatych. W zatoce gdzie cumuje łódź, na płyciznach spotykamy koniki morskie.
Tatinja - piękna ściana zamykająca od wschodu zatokę Tatinja. Ściana podzielona jest na segmenty potężnymi filarami, wokół których przemieszczają się ławice ryb. Mniejsze ścianki i progi porośnięte są gałązkami gorgonii. Na ścianie spotyka się langusty, wielkie łopaciarze z rodzaju Scillaride oraz nagoskrzelne ślimaki Flabellina i wędrujące po ścianach wieloszczety Nerejida.
Stiniva - ściana zamykająca zatokę Tatinja od storny zachodniej opada pionowymi ścianami do głębokości 45 m. Na ścianie rozwijają się wspaniałe kolonie żółtych gąbek, oraz miękkich koralowców Parazoanthus . Spotyka się tutaj skorpeny, mureny oraz ławice amareli. Ścianę przecina długa sieć z wolna porastana gąbkami, mszywiołami i wieloszczetami.
Campanella - najbardziej znane miejsce nurkowe przy zachodnim brzegu wyspy Hvar. Campanella Czyli po włosku "dzwonnica". To monumentalna, podwodna iglica skalna leżąca na zachód od wyspy Mali Vodnjak, należącej do archipelagu Wysp Piekielnych (Pakleni Otoci). Campanella wznosi się 60-70 metrów do głębokości 13 metrów i jak większość formacji leżących na otwartym morzu jest omywana silnymi prądami morskimi, niosącymi pokarm dla porastających ją korali, gąbek i mszywiołów. Na niewielkiej przestrzeni żyją tu wielkie skorpeny, widlaki różowe, barweny, kongery i mureny oraz ławice oblad, sargusów i chromisów. Powierzchnię skały pokrywają malownicze grzędy czerwonych gorgonii z gatunku Paramuricea Clavata ciągnące się od głębokości 18-20m do samego dna. Atrakcją nurkowania jest również przepłyniecie przez okno skalne przecinające na głębokości 32-36 metrów skalny filar odchodzący od Campanelli w kierunku południowym. Podczas innego nurkowania warto opłynąć tzw. Małą Campanellę - odrębną formację oddzieloną od głównego szczytu siodłem i tworzącą wraz z Campanellą mały podwodny masyw górski. Ze względu na duże głębokości i często występujące prądy nurkowania przy Campanelli adresowane są do nurków zaawansowanych.
Lucice - z pewnością jedno z najlepszych miejsc nurkowych w centralnej Dalmacji. Do potężnej komory prowadzą dwa obszerne okna skalne leżące na głębokości 3-4 m. Jaskinia ma średnicę 30 metrów i głębokość 23-37 metrów, na jej dnie znajduje się rumowisku skalne, w którym znajdują schronienie wężowidła i rozgwiazdy. Skalne ściany i strop zamieszkałe są przez langusty, ośmiornice, kraby łopaciarze, wieloszczety i ślizgi. Przedpole jaskini stanowi naga, wapienna skała z rzadka porośnięta koloniami gąbek i zasiedlona przez dziesiątki jeżowców. Na północ od wejścia do jaskini, na głębokości 3-6 m, znajdują się interesujące dzioby skalne porośnięte pomarańczowymi gąbkami.

Koszty:

Nocleg
- 190 EUR/osoba - w prywatnych apartamentach (standard A)
- 155 EUR/osoba - w prywatnych apartamentach (standard B)
Zakwaterowanie (7 nocy).
Nurkowanie
Pakiet 10 nurkowań z łodzi (5 dni) - 240 EUR
(w cenę wliczone jest wypożyczenie butli oraz balastu, opieka przewodnika nurkowego)
Dopłaty do pakietu nurkowego:
- NITROX - 0,5 EUR / 1 litr
- check dive (nurkowanie sprawdzające z brzegu) - konieczne dla osób, które miały min 6-miesięczną przerwę w nurkowaniu - 20 EUR

Ceny zawierają:
ubezpieczenie (również nurkowe) oraz lokalny podatek.

W cenę nie jest wliczone:
wyżywienie w apartamentach, dojazd, wypożyczenie sprzętu nurkowego (oprócz butli i balastu).

Kursy nurkowe

OWD – podczas wyjazdu istnieje możliwość dokończenia kursu OWD (dla osób, które ukończą wcześniej w Polsce część teoretyczną i basenową)
AOWD - ze względu na różnorodność miejsc nurkowych oraz ich głębokości, okolice wyspy Hvar oferują idealne warunki do przeprowadzenia kursu. Cena 800 PLN. W cenę wliczony jest certyfikat, materiały oraz wypożyczenie specjalistycznego sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia nurkowań szkoleniowych (latarka, kompas, kołowrotek, tabliczka itp.)
Kursy specjalizacyjne - w zależności od zainteresowania uczestników wyjazdu, oferujemy całą gamę kursów specjalizacyjnych, np. specjalizacja głęboka, nawigacyjna, nocna, wrakowa, nitrox, suchy skafander.
Wraz ze zgłoszeniem chęci uczestnictwa w wyjeździe, prosimy informację dotyczącą kursów, których chcielibyście wziąć udział.

Rezerwacja i informacje

Płatność w dwóch ratach:
- zaliczka 70 EUR w momencie rezerwacji
- reszta kwoty (za nocleg) do 15 maja 2017
Wypożyczenie sprzętu nurkowego:
Jeśli nie posiadasz własnego sprzętu, możesz wypożyczyć go w DiveTours. OFERTA SPECJALNA na wyjazd do Chorwacji: koszt 1 elementu na tydzień 75 PLN (automat oddechowy, skafander, jacket).
UWAGA!!! ilość sprzętu jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.
Dojazd:
we własnym zakresie, jednak w celu obniżenia kosztów będziemy łączyć się w zespoły podróżujące jednym samochodem. Długość trasy (do Splitu) około 1 400 km w jedną stronę. Istnieje również możliwość dojazdu naszym busem nurkowym (4 miejsca wolne).

Przysyłajcie zgłoszenia mailem lub zgłaszajcie się telefonicznie.
Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zaliczki 70 EUR.

ILOŚĆ MIEJSC NOCLEGOWYCH JEST OGRANICZONA. PROSIMY O JAK NAJSZYBSZE ZGŁOSZENIA!!!!

Skontaktuj się z nami

DIVE TOURS SZKOŁA NURKOWANIA

Galeria Podolany I piętro

ul. Strzeszyńska 63, lok. 11

60-479 Poznań

tel. +48 782 859 823
e-mail: piotr@divetours.pl    biuro@divetours.pl   serwis internetowy: sirolgierd@gmail.com 

Partnerzy

bare pl